AKTUALNOŚCI

TEST Z PROFILAKTYKI COVID-19 W BIURZE

Jeśli nadal pracujesz w biurze, a nie zdalnie, sprawdź, czy osoba sprzątająca Twoje biuro zapewnia Ci bezpieczne warunki pracy w czasie epidemii COVID-19.
Sprawdź, czy sprzątaczka sprząta higienicznie, bo czysto, nie zawsze znaczy zdrowo.

 1. Czy do zmywania powierzchni używa tylko jednego wiadra, zamiast dwóch jednocześnie?
  Jeśli TAK, to zanieczyszczenia (w tym patogeny) zebrane z umytych powierzchni  kumuluje i transmituje na kolejno myte powierzchnie.
 2. Czy używa tego samego wiadra do mycia posadzki i blatów biurek ?
  Jeśli TAK, to na biurku są zanieczyszczenia wniesione na butach z dworu: cząstki pochodzenia ludzkiego, zwierzęcego, roślinnego, w tym wydaliny,  wydzieliny, pasożyty, mikroby  … nie będę wszystkiego wymieniać.
 3. Czy do mycia wyposażenia sanitariatów i  mycia biurek lub  mycia stołu w kuchni używa tych samych rękawic lub tego samego wiadra lub tej samej ścierki?
  Jeśli TAK, to na biurkach i na stole w jadalni są te same zanieczyszczenia, co na desce sedesowej. WHO informuje, że SARS CoV-2 znajduje się również w kale i w moczu.
 4. Czy do mycia powierzchni używa ścierek z naturalnych materiałów, np. z bawełny, które rzadko pierze, zamiast certyfikowanych mikrobiologicznie ścierek z mikrowłókna, które ograniczają rozwój patogenów?
  Jeśli TAK, to wyciera powierzchnie ścierką skolonizowaną przez patogeny i transmituje je na powierzchnie, które „czyści”.
 5. Czy podczas czyszczenia pomija powierzchnie często dotykane przez jedną osobę lub dotykane przez wiele osób, tzw. punkty krytyczne, gdzie  SARS CoV-2 powinien być inaktywowany?
  Jeśli TAK, to wszystkie osoby, które mają kontakt z klawiaturą, włącznikiem, armaturą, przyciskiem spłukiwania wody, klamką, panelem sterowania kopiarki, metryczną klawiaturą dostępu do biura, itp.  zbierają dłońmi zanieczyszczenia, w tym SARS CoV-2  i transmitują je dalej, być może również na twarz.

Jeśli odpowiedź TAK udzieliłaś/udzieliłeś na chociaż jedno pytanie, to znaczy, że osoba sprzątająca Twoje biuro potrzebuje edukacji z zakresu higieny sprzątania.  Zadbaj o swoje zdrowie i przekaż sprzątaczce link do strony Master Adams i wskazówek trenera profesjonalnego sprzątania Małgorzaty Adams

 

Po zakładamy rękawice w czasie epidemii COVI-19?

Aby nie skazić dłoni koronawirusem.
Poza domem mamy małe możliwości umycia rąk w wodzie z mydłem, co inaktywuje SARS CoV-2, dlatego dłonie przed skażeniem chronimy rękawicami. 

Rękawice jednorazowe lub wielorazowe zakładamy po to, aby chroniły nasze dłonie przed różnymi zanieczyszczeniami – substancjami/mieszaninami chemicznymi, alergenami, patogenami, czyli drobnoustrojami zdolnymi wywołać choroby, np. bakteriami, grzybami, pierwotniakami, pasożytami i ich jajami. A w czasie epidemii COVID-19, rękawice chronią dłonie przed skażeniem wirusem SARS CoV-2. Wirus, tak jak inne mikroby,  może znajdować się na powierzchniach często dotykanych przez wiele osób – klamkach, poręczach, uchwytach wózków sklepowych, uchwytach w środkach lokomocji publicznej, pieniądzach, przyciskach w panelach sterowania, windach, bankomatach, parkomatach itp. Dzięki rękawicom, to na nich, a nie na dłoniach, mamy wszystko to, co znajduje się na w/w powierzchniach,  przypuszczalnie, również i koronawirusy.

Rękawice są więc potencjalnie skażone. Dlatego nie dotykaj nimi twarzy, ponieważ błony śluzowe ust, nosa, oczu  są miejscem, przez który wirus wnika do naszego organizmu. Nie poprawiaj również okularów i włosów. Jeśli korzystasz z telefonu w rękawicach, portfela, dotykasz kierownicy, klamki itp., to umyj ich powierzchnie wodą z mydłem lub detergentem lub zdezynfekuj.

Traktuj rękawice jak skażony materiał. Przy zdejmowaniu z dłoni, nie dotykaj ich zewnętrznej, czyli zanieczyszczonej powierzchni. Nie chowaj do kieszeni lub torebki, Wyrzuć do kosza przed wejściem do mieszkania, domu, aby nie skazić klamki.

Czy rękawice są konieczne? Nie, Jeśli ich nie masz, odkażaj ręce po każdym kontakcie z powierzchnią poza domem dotykaną przez wiele osób.

Jak używać maskę ochronną na twarz?

 • Przed założeniem maski, odkaż dłonie
 • Maska powinna szczelnie przylegać do twarzy i zakrywać nos, usta, podbródek
 • Jeśli maska stanie się wilgotna w wyniku używania, zmień na świeżą
 • Używaną maskę traktuj jak skażoną, czyli zanieczyszczoną koranawirusem
 • Jeśli dotkniesz dłońmi zewnętrznej części maski, umyj je lub odkaż
 • Jeśli zdejmujesz maskę na i zakładasz ponownie, zakładaj tą są mą stroną na zewnątrz
 • Użytą maską jednorazową wyrzuć od razu do kosza. Nie chowaj do kieszeni lub torebki. Wielorazową złóż stroną zewnętrzną do środka tak, aby zanieczyszczenia były schowane w środku
 • Po zdjęciu maski umyj ręce lub odkaż
 • Jeśli używasz maski wielorazowej, pierz ją codziennie
 • Maskę wypierz w mydle lub środku do prania

Jak sprzątać odpowiedzialnie w czasie epidemii COVID-19?

Chcemy pomóc tym, którzy szukają odpowiedzi, jak sprzątać odpowiedzialnie w czasie epidemii COVID-19. 

W czasie każdej epidemii głównym celem sprzątania jest osiągnięcie jak najwyższego efektu higienicznego usługi, bo czysto nie zawsze znaczy zdrowo.

Co z tego, że salowa, wagonowa, sprzątaczka biurowa rzetelnie wyczyści wszystkie powierzchnie, że aż lśnią, skoro wszystkie potraktuje jedną ścierką, i deskę sedesową i klamki? Albo przetrze powierzchnie preparatem o odczynie kwaśnym, który nie rozpuszcza lipidowej otoczki koronawirusa CoV-2? Lub zdezynfekuje zanieczyszczoną powierzchnię bez wcześniejszego usunięcia widocznych brudów osłabiając lub niwecząc działanie dezynfektantu? Takie działania szkodzą i są daremne.

Dlatego zaangażowanie to za mało, aby sprzątać odpowiedzialnie. Sprzątaczka, która nie zna teorii sprzątania, nie ma wiedzy  o środkach i materiałach czyszczących, sprzęcie i urządzeniach, zasadach, metodach, technikach i procedurach czyszczenia, może  zniweczyć działania rządu, mediów i użytkowników obiektów, np. lekarzy i pielęgniarek. Może doprowadzić do wyłączenia obiektu z funkcjonowania i pracujących w nim osób. 

Dajemy gotowy przepis na higieniczne sprzątanie. Artykuł  „Jak sprzątać uzdrawiająco, czyli higieniczne rozwiązania w firmie sprzątającej” znajdziesz tutaj – tutaj.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi materiałami na stronie.

Jeśli chcesz rozwijać swoje kompetencji zawodowe z zakresu sprzątania,. zapraszamy na szkolenia.

Sprzątaczka partnerem w biznesie

Każda branża, sektor, rynek potrzebuje liderów, specjalistów, biegłych. Usługi czystościowe również.

Mamy kompetencje, aby dzielić się wiedzą, dawać rady, szkolić innych.
Korzystamy z interdyscyplinarnej wiedzy wielu dyscyplin na poziomie uniwersyteckim, w tym, studiów medycznych. Mamy za sobą ponad 30 lat doświadczeń w sprzątaniu obiektów biurowych, również obiektów użyteczności publicznej. Od kilkunastu lat z usług naszego zespołu sprzątającego nie zrezygnował, z naszego powodu, żaden klient. Mamy wspaniałe rekomendacje klientów, którzy ciesząc się wysokim poziomem estetycznym naszych usług, doceniają higieniczne bezpieczeństwo i zapewnianie „świętego spokoju” w innych kwestiach – rekomendacje znajdziesz tutaj.

Jesteśmy firmą sprzątającą, która dążąc do zapewniania wysokiego standardu usług czystościowych, konsekwentnie kieruje się zasadą zrównoważonego rozwoju. Tworzymy wartościowe rzeczy we właściwy sposób. Zwyczajne sprzątanie staramy się wykonywać w nadzwyczajny sposób. Dbamy o wysoki estetyczny i higieniczny standard wykonywanych usług, Dbamy o szeroko rozumiany interes klienta, jesteśmy odpowiedzialnym partnerem w biznesie. Troszczymy się o naszych pracowników i wykonawców usług.  Dbamy o ekonomiczne efekty naszych działań. Na każdym etapie naszej działalności chronimy środowisko. Wspieramy potrzebujących ludzi i zwierzęta. Troszczymy się o przyszłe pokolenia i modlimy się pokój na świecie.

Teraz wiesz już o nas prawie wszystko.

Jeśli chcesz z nami rozwijać swoje kompetencje z zakresu  sprzątania, to zapraszamy na strony naszej witryny i do bycia z nami w relacji.

Właśnie założyliśmy stronę „Aktualności”, aby w związku z epidemią częściej dzielić się wiedzą z zakresu profesjonalnego sprzątania i w zależności od rozpoznawanych potrzeb.