TEST SPRZĄTANIE A PROFILAKTYKA COVID-19

SPRAWDŹ, CZY USŁUGA SPRZĄTANIA, CHRONI CIĘ PRZED COVID-19?

Jeśli nadal pracujesz w biurze, a nie zdalnie, sprawdź, czy osoba sprzątająca Twoje biuro zapewnia Ci bezpieczne warunki pracy w czasie epidemii COVID-19.
Sprawdź, czy osoba sprzątająca sprząta higienicznie, bo czysto, nie zawsze znaczy zdrowo.

1. Czy do zmywania powierzchni używa tylko jednego wiadra, zamiast dwóch jednocześnie?

Jeśli TAK, to zanieczyszczenia (w tym biologiczne patogeny) zebrane z umytych powierzchni  kumuluje i transmituje na kolejno myte powierzchnie.

2. Czy używa tego samego wiadra do mycia posadzki i blatów biurek?

Jeśli TAK, to na biurku są zanieczyszczenia wniesione na butach z dworu: cząstki pochodzenia ludzkiego, zwierzęcego, roślinnego, w tym wydaliny,  wydzieliny, pasożyty, mikroby  … nie będę wszystkiego wymieniać.

3. Czy do mycia wyposażenia sanitariatów i  mycia biurek lub  mycia stołu w kuchni używa tych samych rękawic lub tego samego wiadra lub tej samej ścierki?

Jeśli TAK, to na biurkach i na stole w jadalni są te same zanieczyszczenia, co na desce sedesowej. WHO informuje, że SARS CoV-2 znajduje się również w kale i w moczu.

4. Czy do mycia powierzchni używa ścierek z naturalnych materiałów, np. z bawełny, które są pożywką dla mikroorganizmów chorobotwórczych i które rzadko je pierze, zamiast stosować certyfikowane mikrobiologicznie ścierki z mikrowłókna, które ograniczają rozwój patogenów?

Jeśli TAK, to wyciera powierzchnie ścierką skolonizowaną przez patogeny i transmituje je na powierzchnie, które „czyści”.

5. Czy podczas czyszczenia pomija powierzchnie często dotykane przez jedną osobę lub dotykane przez wiele osób, tzw. punkty krytyczne, gdzie  SARS CoV-2 powinien być inaktywowany?

Jeśli TAK, to wszystkie osoby, które mają kontakt z klawiaturą, włącznikiem, armaturą, przyciskiem spłukiwania wody, klamką, panelem sterowania kopiarki, metryczną klawiaturą dostępu do biura, itp.  zbierają dłońmi zanieczyszczenia, w tym SARS CoV-2  i transmitują je w miejsca wnikania wirusa – wycierając nos, przecierając oczy, jedząc, bez uprzedniego umycia rąk.

Jeśli odpowiedź TAK udzieliłaś/udzieliłeś na chociaż jedno pytanie, to znaczy, że osoba sprzątająca Twoje biuro potrzebuje edukacji z zakresu higieny sprzątania.  Zadbaj o swoje zdrowie i przekaż tej osobie link do strony Master Adams i wskazówek trenera profesjonalnego sprzątania Małgorzaty Adams https://www.masteradams.pl/koronawirus-jak-sprzatac-higienicznie-higieniczne-rozwiazania-w-firmie-sprzatajacejfirmie-sprzatajacej/