Jeśli nadal pracujesz w biurze, a nie zdalnie, sprawdź, czy osoba sprzątająca Twoje biuro zapewnia Ci bezpieczne warunki pracy w czasie epidemii COVID-19.
Sprawdź, czy sprzątaczka sprząta higienicznie, bo czysto, nie zawsze znaczy zdrowo.

 1. Czy do zmywania powierzchni używa tylko jednego wiadra, zamiast dwóch jednocześnie?
  Jeśli TAK, to zanieczyszczenia (w tym patogeny) zebrane z umytych powierzchni  kumuluje i transmituje na kolejno myte powierzchnie.
 2. Czy używa tego samego wiadra do mycia posadzki i blatów biurek ?
  Jeśli TAK, to na biurku są zanieczyszczenia wniesione na butach z dworu: cząstki pochodzenia ludzkiego, zwierzęcego, roślinnego, w tym wydaliny,  wydzieliny, pasożyty, mikroby  … nie będę wszystkiego wymieniać.
 3. Czy do mycia wyposażenia sanitariatów i  mycia biurek lub  mycia stołu w kuchni używa tych samych rękawic lub tego samego wiadra lub tej samej ścierki?
  Jeśli TAK, to na biurkach i na stole w jadalni są te same zanieczyszczenia, co na desce sedesowej. WHO informuje, że SARS CoV-2 znajduje się również w kale i w moczu.
 4. Czy do mycia powierzchni używa ścierek z naturalnych materiałów, np. z bawełny, które rzadko pierze, zamiast certyfikowanych mikrobiologicznie ścierek z mikrowłókna, które ograniczają rozwój patogenów?
  Jeśli TAK, to wyciera powierzchnie ścierką skolonizowaną przez patogeny i transmituje je na powierzchnie, które „czyści”.
 5. Czy podczas czyszczenia pomija powierzchnie często dotykane przez jedną osobę lub dotykane przez wiele osób, tzw. punkty krytyczne, gdzie  SARS CoV-2 powinien być inaktywowany?
  Jeśli TAK, to wszystkie osoby, które mają kontakt z klawiaturą, włącznikiem, armaturą, przyciskiem spłukiwania wody, klamką, panelem sterowania kopiarki, metryczną klawiaturą dostępu do biura, itp.  zbierają dłońmi zanieczyszczenia, w tym SARS CoV-2  i transmitują je dalej, być może również na twarz.

Jeśli odpowiedź TAK udzieliłaś/udzieliłeś na chociaż jedno pytanie, to znaczy, że osoba sprzątająca Twoje biuro potrzebuje edukacji z zakresu higieny sprzątania.  Zadbaj o swoje zdrowie i przekaż sprzątaczce link do strony Master Adams i wskazówek trenera profesjonalnego sprzątania Małgorzaty Adams