Do czego stosujecie siedem kolorów ścierek,? My stosujemy tylko dwie, jedną do biur, drugą do toalet i dziwimy się, że stosujecie aż tyle. Monika

Faktycznie, kolorystyczny system kodowania materiałów czyszczących (ścierek, mopów, gąbek) stosowany przez zespół Master Adams składa się nawet z 7 kolorów:

do sprzątania pomieszczeń sanitarnych

  1. czerwony – strefa brudna: (pisuary wraz z instalacja odpływową, deski sedesowe, muszle wraz z intalacja odpływową, bidety)
  2. pomarańczowy – strefa czysta: wszystkie pozostałe powierzchnie w toaletach ponad posadzką

do sprzątania pomieszczeń biurowych

  1. niebieski – wyposażenie – meble i sprzęt biurowy. Używamy 2-3 niebieskie ścierki: do pracy na wilgotno i mokro, do wycierania kurzu, trzecią – do wytarcia na sucho umytej powierzchni (wyjątkowe sytuacje).
  2. szary – ekrany monitorów, powierzchnie szklane skanerów, kopiarek
  3. zielony – nogi foteli i krzeseł, listwy przypodłogowe, kosze na śmieci itp.

do sprzątania kuchni

  1. żółty – strefa czysta: blaty bufetów, na których przygotowuje się posiłki i sprzęt kuchenny, np. lodówka
  2. żółto-czerwony  – strefa brudna: zlew i inne zabrudzone pokarmami powierzchnie w klasycznej kuchniach. W biurowych aneksach kuchennych, zazwyczaj nie stosujemy.
  3. niebieski – pozostałe wyposażenie – meble kuchenne
  4. zielony – nogi foteli i krzeseł, listwy przypodłogowe, kosze na śmieci itp.

Więcej o kodowaniu kolorem, innych sposobach kodowania materiałów i sprzętów używanych do czyszczenia, celach kodowania i strefach higienicznych w obiektach biurowych, na szkoleniu z fachowego sprzątania. Trener sprzątania Małgorzata Adams